Wieś Zabielne położona jest na skraju Puszczy Piskiej w odległości 1,5 km od Jeziora Roś (J. Roś połączone jest ze Śniardwami Kanałem Jeglińskim). Leży na terenach dawnych Prus Wschodnich z charakterystyczną architekturą przedwojenną.
Tuż przed wojną wieś liczyła 218 mieszkańców, obecnie jest nas 40. Jest to zarówno wynik wojennych i powojennych wypędzeń, jak i naturalnej migracji ludności wiejskiej do miast. Domy i zabudowania gospodarcze przetrwały do dziś w niezmienionym kształcie od lat 30-tych XX-ego wieku (na niektórych widnieją daty: 1936, 1937).
HERB ZABIELNA:
Historia wsi
1471 – Przypisanie na mocy prawa magdeburskiego ( wolne od dziesięciny i prac rolniczych ) panu Lorcke.
1540 – W Johanesburskim spisie ziemi i ludności, wymieniana jest nazwa „Wsi Sabielne” z siedmioma gospodarstwami i 6 ogrodami. Wpis dotyczy też dwukrotnej zmiany właściciela: pierwszym właścicielem był „Lorck”, drugim „Cupisch” a trzecim „Sabielski”. Lorck jest bez watpienia niemieckim imieniem, imię „Cupisch” – „Kopisch” pochodzi bez wątpienia od starej nazwy „Johannisburg” ( osada u stóp Johannisburga) i „Pisch” staropruskiej nazwie oznaczającej płynącą wodę. Nazwiski „Sabielski” jest pochodzenia polskiego.
1579 – Nazwa wsi „Zabielna Freydorf, 13 Hufen”.
1663 – Wspomnienie wsi Zabielna w parafi w Drygałach podczas spisu ludnosci.
1896 – Założenie szkoły
1938 – Zmiana nazwy wioski na Freudlingen
1945 – 21 styczna. Początek ucieczki przed wojskami rosyjskimi oraz wypędzeniem
W kronice nie ma więcej wpisów dotyczących wioski.
MAPA ZABIELNA (kiedyś Freudlingen):